LUXN SOLAR STREET LIGHT 600W (LX-SO2F-600W)
R1 165,00
Nationwide shipping starting at R150.00
  • 14 Day easy returns on qualifying items
  • Contact us if you need urgent delivery
Guaranteed Safe Checkout with Payfast
R1 165,00
[wpforms id=”1190″ title=”true” description=”Request a call back”]
Stay safe and environmentally friendly in your neighborhood, with bright and efficient street lights. This 600W LED parking lot light with solar panel use high-efficiency chips to provide high luminous output to make your parking lot, driveway, sport court, backyard, and other places as bright as daylight while saving a lot of money every year.
Features:
– Time switch
– Intelligent light control
– Infrared PIR motion sensor
– Waterproof IP65
– LED Chips:- 480PC SMD beads
– Rated Life:- 5000H
– Luminous Flux:- 1300LM
– Solar Panel-: 6V 18W
– Charging Time:- 6h
– Battery:- 3.2V 20A